Radiokomunikacja i Elektronika


Idź do treści

Sterowniki

Projekty > Ploter XY

Interfejs szeregowo-równoległy oparty na mikrokontrolerze ATmega32

Zadaniem interfejsu jest odebranie danych z komputera za pośrednictwem portu RS232 i odpowiednie wysterowanie jednego z portów mikrokontrolera. Port ten odpowiada za wysterowanie układów odpowiedzialnych za sterowanie krokami silników krokowych bipolarnych. Układ ten składa się z mikrokontrolera ATmega32, który odpowiada za komunikacje szeregową oraz układu MAX232 dostosowującego poziomy napięć RS232 óTTL.

Sterownik silników krokowych bipolarnych

Układ ten jest odpowiedzialny za sterowanie silnikami krokowymi. Cała jego budowa oparta jest na układzie scalonym TA8435Q. Umożliwia on uzyskanie mikrokroków co jest istotną zaletą wpływającą na dokładność otrzymanego plotera. Pojedynczykrok silnika moýe zostaă podzielony na mikrokroki w proporcjach 1/1, ˝, Ľ, 1/8.

Wejścia odpowiedzialne za sterowanie silnikami krokowymi:
STEP – wystąpienie zmiany stanu 0->1->0 powoduje uzyskanie jednego kroku silnika. Minimalny czas trwania impulsu STEP to 1us co daje fmax=500kHz.
DIR – odpowiedzialne jest za kierunek obrotów silnika.

ENABLE - uruchamia silnik. Kiedy jest w stanie 0 silnik jest swobodny i nie pracuje mimo obecności sygnałów STEP i DIR. Automatyczna redukcja prądu fazowego ma miejsce kiedy ENABLE=1, po ok. 6s braku sygnału STEP.

Silniki krokowe bipolarne

W urządzeniu wykorzystano silnik M42SP-5 firmy MITSUMI. Jest to bipolarny silnik posiadający dwa niezależne zestawy uzwojeń, w skład zestawu wchodzą 24 pojedyncze cewki.


Dane techniczne:
Napięcie znamionowe - 12VDC
Napięcie pracy - 10,8 - 13,2 VDC
Obciążenie - 259mA
Ilość faz - 4
Rezystancja uzwojeń - 5Ohma
Rozdzielczość - 7,5 st./kr.
Moment siły w spoczynku - 78,4 mN*m

Silnik 4 fazowy to silnik, w którym na powtórzenie sekwencji przełączania potrzeba czterech kroków. Mimo, że napięcie pracy mieści się w zakresie 10,8 ~ 13,2 V, jednak doświadczalnie sprawdzono, że dany egzemplarz pracuje poprawnie już przy napięciu 5V, natomiast w projekcie zastosowano zasilanie 24 V z uwagi gdyż jest to minimalne napięcie jakie może zostać podłączone do sterownika silników. Mniejsze zasilanie powoduje spadek momentu siły.

Strona domowa | Teoria | Projekty | O mnie | Kontak | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego