Radiokomunikacja i Elektronika


Idź do treści

Parametry anten

Teoria > Radiokomunikacja > Anteny

PARAMETRY CHARAKTERYZUJĄCE ANTENY

Charakterystyka anteny - jest to rozklad pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez anntene przedstawiony na powierzchni kuli o nieskończenie dużej średnicy której środek pokrywa się z środkiem anteny.

Kierunkowość anteny "D" - jest to zdolność anteny do promieniowania energii w ściśle określonym kierunku kosztem pozostałych. Kierunkowość anteny nie jest wystarczającym parametrem określającym własności anteny. Dlatego też definniuje się zysk energetyczny anteny.

Sprawność energetyczna anteny " = Pwyp/Pzac" - jest to stosunek mocy wypromieniowanej (Pwyp) przez antene do mocy podanej na zaciski wejściowe anteny (Pzac).

Zysk energetyczny anteny "G = D " - definjuje się go jako iloczyn sprawności energetycznej anteny i kierunkowość anteny. Jednosta ta jest wyrażana w dB.

EIRP "" - jest to parametr wyrażający moc promieniowania anteny względem anteny izotropowej. Definjuje się go jako iloczyn mocy dostarczonej na zaciski anteny i jej zysku energetycznego. Inaczej mówiąc jest to moc jaka by musiała zostać doprowadzona na wejście anteny izotropowej aby natężenie pola w danym punkcie było takie samo jak dla anteny o zysku G i mocy na zaciskach Pzac.

ERP ""- jest to parametr pokrewny z EIRP. Różnica polega na tym że EIRP jest wyrażany względem anteny izotropowej natomiast ERP jest wyrażany względem dipola półfalowego. Zależność jaka zachodzi dla zysków anten między izotropową a dipolem półfalowym to: G = G+ 2,15.

Strona domowa | Teoria | Projekty | O mnie | Kontak | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego